arrowصفحه اصلي arrow خورشیدهای فروزان arrow حضرت آیت الله شهید دستغیب arrow از تولّد تا شهادت
چاپ ايميل

از تولد تا شهادت

 

 

مقاله حاضر، در آذرماه 1372 به مناسبت دوازدهمين سالگرد شهادت حضرت آيت الله شهيد دستغيب توسط فرزند محترم ايشان حضرت آيت الله حاج سيدمحمدهاشم دستغيب نگاشته شده است:

 

حضرت آيت الله شهيد دستغيب از خاندان اصيل و روحاني هشتصد ساله دستغيب شيراز و از مفاخر جامعه روحانيت فارس بودند.

در عاشوراي 1332 هجري قمري در شيراز متولد شدند، پدر ايشان مرحوم سيد محمدتقي و جدّشان مرجع بزرگوار سيّد هدايت اله دستغيب و تقريبا" با سي واسطه نسب شريفشان به جناب «زيد» شهيد فرزند حضرت سجاد(ره)  مي رسد.

تحصيلات مقدماتي و سطح را نزد اساتيد مشهور آن زمان در شيراز همچون ملاّ احمد دارابي و آيت الله ميرزا علي اكبر ارسنجاني و ديگران گذراندند و تحصيلات خارج و عالي را نزد اساتيد بزرگ آن زمان در نجف اشرف مانند آيات عظام شيخ محمدكاظم شيرازي و آقا ضياءالدين عراقي بودند كه از نامبردگان و همچنين آيات عظام سيد ابوالحسن اصفهاني و ميرزا آقا اصطهباناتي به دريافت گواهي اجتهاد نائل آمدند.

با مراجعت به شيراز و همزمان با سقوط حكومت رضاخاني منشأ خدمات بزرگ ديني و اجتماعي شدند. مسجد جامع عتيق شيراز را كه يكپارچه مخروبه بود با همكاري صميمانه مردم با صرف هزينه هاي بسيار و كمك بدني مؤمنين تجديد بنا نمودند و آن را از صورت خرابه به وضع فعلي درآوردند، كانوني جهت تبليغات دين و شعائر اسلامي ايجاد نمودند.

پس از اقامه نماز جماعت همه شبها بحث تفسير قرآن و شبهاي جمعه برنامه دعاي كميل و ايام محرم و صفر و فاطميه مجالس سوگواري و بحثهاي ولايت اهلبيت(ره) و ماه مبارك رمضان پس از نماز جماعت ظهر و عصر بحث اصول عقايد، به طور مرتب جريان داشت، و اين برنامه چهل ساله ايشان در اين مسجد شريف بود كه از قديمي ترين مساجد ايران است (بيش از  يكهزار و يكصد سال از بناي آن مي گذرد).

با شروع نهضت روحانيت در سال 1341 مبارزه ايشان با رژيم شاه كه از زمان رضاخان ادامه داشت علني و آشكار گرديد، و شبهاي جمعه پس از دعاي كميل سخنراني سياسي و تهييج كننده ايشان تا نيمه خرداد 42 در جمع انبوه شنوندگان نقش بزرگي در پيشبرد انقلاب داشت، و نوار سخنراني هاي ايشان تا اقصي نقاط ايران منتشر ميگرديد.

در خرداد 42 بازداشت و به تهران اعزام گرديدند، و پس از آزادي از زندان مدتي نيز تبعيد بودند، و در سال 43 نيز مجدّدا" زنداني و تبعيد گرديدند، و در سال 56 نيز مدّتي زنداني و يا در منزل محاصره و تحت نظر بودند، و با تمام اين فشارها حاضر به مذاكره و مصالحه با رژيم پهلوي نشدند، و پرچم مبارزات مردم فارس را در اين مدت پانزده ساله بر دوش داشتند.

از خدمات ارزنده مرحوم شهيد آيت الله دستغيب(ره)  تشكيل حوزه علميه و تدريس فقه و اصول و اخلاق بود، و مدرسه علميه حكيم دستغيب از آثار مرحوم سيد حكيم از اجداد ايشان (سال 1077 هجري قمري) كه با گذشت ساليان متمادي به صورت مخروبه در آمده بود،  در سال 52 تجديد بنا گرديد، و طلبه نشين شد و به دنبال آن مدارس علمي ديگري نيز تأسيس گرديد و جهت مسكن طلاّب و امور رفاهي ايشان تا آنجا كه ميتوانستند كوتاهي نداشتند.

از اين گذشته پس از پيروزي انقلاب در بناي دهها مسجد و مؤسسه ديني نقش اساسي داشتند كه در يادواره ايشان به چاپ رسيده است و در كمك به مستمندان و تشويق مردم به امور خير هميشه پيشقدم بودند.

با پيروزي انقلاب به امامت جمعه شيراز منصوب و با آراء چشمگير به نمايندگي اول مردم فارس در مجلس خبرگان انتخاب شدند و در تدوين قانون  اساسي جمهوري اسلامي و تصويب اصل ولايت فقيه نقش به سزايي داشتند، و در ظرف سه سال از پيروزي انقلاب به راستي دفتر ايشان مرجع دادخواست خاص و عام و سهم عمده اي در حل و فصل امور و نظم بهم ريخته پس از انقلاب داشت.

شهيد آيت الله دستغيب(ره)  داراي آثار متعدّد مي باشد كه از آن جمله شرح و حاشيه بر كفايةالاصول و مكاسب و رسائل شيخ انصاري و همچنين تقريرات درس مرحوم شيخ محمدكاظم شيرازي را مي توان نام برد.

از آثار قلمي ايشان كه مكرّرا" به چاپ رسيده كتابهاي صلاةالخاشعين و گناهان كبيره و قلب سليم و داستانهاي شگفت و 82 پرسش مي باشد.

از بحث اصول عقايد كتابهاي توحيد، عدل، نبوت، معاد، امامت و مهدي موعود _ و از بحث تفسير ايشان كتابهاي معراج، حقايقي از قرآن، قيامت و قرآن، آدابي از قرآن، قلب قرآن، معارفي از قرآن، گنجينه اي از قرآن، سراي ديگر، بهشت جاودان و رازگويي قرآن كه هر كدام تفسير سوره اي مي باشد به چاپ رسيده و آنچه ضبط نشده و در نتيجه به چاپ نرسيده چندين برابر ِ چاپ شده ها مي باشد.

از بحثهاي ديگر كتاب استعاذه، اخلاق اسلامي، قيام حسين(ع) سيد الشهدا، فاطمه زهرا(س)، زينب كبري(س) و نفس مطمئنّه، ايمان و خطبه هاي جمعه كه مكرّرا" در تيراژهاي زياد و قطعهاي گوناگون منتشر گرديده و مي گردد.

بيشتر كتابها ي نامبرده به عربي ترجمه و در داخل و خارج كشور مورد استفاده عربي زبانهاست و همچنين به زبانهاي انگليسي و اردو نيز بعضي از اين آثار ترجمه و منتشر گرديده است.

خداوند به مجالس وعظ و تفسير و تدريس چهل ساله ايشان بركت فراواني عنايت فرموده كه حاصل آن را پس از گذشت دوازده سال از شهادت ايشان، كم و بيش ملاحظه مي كنيم، صدها نوار سخنراني و ده ها كتاب نافع براي اجتماع و تعداد قابل توجّهي دانشجوي ديني كه بسياري از آنها منشأ خدمات بزرگ در اجتماع ما هستند، و مساجد و مدارس و افراد متديّن و با اخلاق كه از بركات وجودي آن بزرگوار مي باشد.

نظر به همين جهت كه اثر وجودي آن بزرگوار فوق العاده بوده و در روشنگري مردم و سازش ناپذيري با كفر و الحاد و ضدّ ولايت، نمونه بود، منافقين كوردل ترور ايشان را در رأس برنامه هاي ضد مردمي خود قرار دادند، و در روز جمعه 20 آذرماه 60، مطابق با 14 صفر 1402 هنگام عزيمت براي اقامه نماز جمعه به همراه نوه خود شهيد سيد محمدتقي دستغيب و هشت نفر از ياران و همراهان باوفا با انفجار بمب به فيض شهادت رسيدند؛ روانشان شاد و يادشان گرامي باد.

 

 
< بعد   قبل >
كليه حقوق نزد پايگاه اطلاع رساني دفتر حضرت آيت الله حاج سيدعلي محمد دستغيب محفوظ ميباشد.